تماس با ما : (+98)  0763   

گسترش مراودات تجاری با کشورهای هدف نیازمند مدیریت قوی در بخش صادرات است

  • Posted on:  یکشنبه, 09 ارديبهشت 1397 00:00
  • Written by 

ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس گفت: گسترش مراودات تجاری هرمزگان با کشورهای اروپایی و آفریقا نیازمند مدیریت قوی و منسجم در بخش صادرات است.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس، محمدامین صباغی زاده در همایش شناخت بازارهای اقتصادی و  سرمایه گذاری آفریقای جنوبی و کنیا اظهار داشت: خوشبختانه طی سال گذشته و امسال شاهد ورود رایزنان اقتصادی کشورهای مهم و کلیدی به استان هرمزگان بوده ایم.
وی با بیان اینکه استان هرمزگان دروزاه طلایی اقتصاد ایران است، بیان داشت: ما می توانیم با مدیریت قوی در بخش صادرات تبادلات بسیار بالایی با کشورهای کنیا و آفریقای جنوبی داشته باشیم.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس ادامه داد: جای خالی استان هرمزگان در مراودات تجاری با این دو کشور خالی است و امید است با یک برنامه ریزی منسجم بتوانیم استانمان را به شاخ آفریقا وصل کنیم.
*جای هرمزگان در مباحث صادراتی به کنیا خالی است
رایزنی اقتصادی جمهوری اسلامی در کشور کنیا  در ادامه این همایش گفت: جای خالی استان هرمزگان در مراودات اقتصادی این کشور بسیار خالی است و ما باید استان هرمزگان را در مباحث صادراتی با کمک مسئولان به حق خودش برسانیم.
مرتضی دیلان عمده اقلام وارداتی به کنیا را ماشین آلات، تجهیزات الکتریکی و قطعات و ماشین آلات صنعتی، دیگ های بخار، روغن های معدنی و قیر .....  و عمده اقلام صادراتی این کشور به جهان را چای، قهوه و ... عنوان کرد.
وی افزود: افزایش ارتباطات اقتصادی و بازرگانی ایران با کنیا در گام نخست نیازمند حذف کشورهایی است که نقش واسطه‌گری دارند.

دیلان تصریح کرد: شناخت نداشتن فعالان اقتصادی دو کشور از فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری متقابل و مشکلات بانکی از جمله موانع پیش روی گسترش روابط اقتصادی ایران و کنیا است
وی ادامه داد:. کنیا دروازه ورودی آفریقا از طریق بندر مومباسا است، زیرا این بندر مرکز ترانزیت کالا به شرق آفریقا است و به تمام محصولات ما نیاز دارد.
رایزنی اقتصادی جمهوری اسلامی در کشور کنیا بیان داشت: کنیا سومین مقصد صادراتی جمهوری اسلامی ایران است و می توان با یک برنامه ریزی دقیق و منسجم شاهد صادرات بیش از 500 میلیون دلاری از استان باشیم.
*سهم مبادلات تجاری ایران با آفریقای جنوبی قابل قبول نیست
 دبیر میز آفریقای جنوبی و رییس گروه آفریقا نیز در این همایش گفت: ظرفیت‌های صادراتی ایران به آفریقای جنوبی بسیار بیشتر از ارقام کنونی است و باید با فراهم کردن زیرساخت های تجارت بین دو  کشور از قبیل روابط بانکی، خط کشتیرانی و پرواز مستقیم و همچنین بازاریابی محصولات ایرانی، به سرعت صادرات به این کشور را افزایش داد.

باقری مهم ترین اقلام صادراتی ایران به آفریقای جنوبی را شامل محصولات پتروشیمی، قیر، نفت، کاشی و سرامیک، خرما، ترانسفورماتور برق، انواع کف ‌پوشها و فرش دستبافت، پسته، روغن صنعتی و غیره عنوان کرد.
وی تصریح کرد: بخش خصوصی آفریقای جنوبی علاقه زیادی برای همکاری با طرف‌های ایرانی دارند و بسترهای خوبی هم در کشور ما و هم در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک در آفریقای جنوبی فراهم است.
این مسوول ادامه داد: علاقه زیادی در طرف آفریقای جنوبی برای همکاری با طرف ایرانی و توسعه و تقویت روابط اقتصادی وجود دارد که امید است با رایزنی های صورت گرفته شاهد افزایش حجم تجارت بین دو کشور باشیم.

Read 128 times Last modified on جمعه, 14 ارديبهشت 1397 17:58

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.