رونمایی از کتاب تاریخچه اتاق بازرگانی بندرعباس با حضور پیشکسوتان
رونمایی از کتاب تاریخچه اتاق بازرگانی بندرعباس با حضور پیشکسوتان
رونمایی از کتاب تاریخچه اتاق بازرگانی بندرعباس با حضور پیشکسوتان
تقدیر از دست اندرکاران و مولف کتاب تاریخچه اتاق بازرگانی بندرعباس
عکس دسته حمعی پیشکسوتان عرصه فرهنگ و اقتصاد
21 -2664 Published in آخرین اخبار Written by 

ما مشکلات آبی کشورمان را در ‍پنجاه گذشته حل نکرده ایم.

Rate this item
(0 votes)

ریاست کمیسیون آب و سرپرست مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران گفت: ما مشکلات آبی کشورمان را در ‍پنجاه گذشته حل نکرده ایم. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی بندرعباس، سیدمحمدحسین شریعتمدار در همایش بزرگداشت روز ملی آب در استان هرمزگان اظهار داشت: بحران کنونی آب در کشور فوق العاده جدی است.

ریاست کمیسیون آب و سرپرست مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران گفت: ما مشکلات آبی کشورمان را در ‍پنجاه گذشته حل نکرده ایم. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی بندرعباس، سیدمحمدحسین شریعتمدار در همایش بزرگداشت روز ملی آب در استان هرمزگان اظهار داشت: بحران کنونی آب در کشور فوق العاده جدی است و هر روز، هفته و ماهی که در مدیریت این بحران تاخیر داشته باشیم در پیاده کردن برنامه های لازم فرصت را از دست می دهیم.
وی افزود: باید همه مردم و مسئولین به فکر باشند، تصمیم بگیرند و عمل کنند؛ راه حل وجود دارد و در درجه اول افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد که خوشبختانه اقداماتی هم در این زمینه صورت گرفته و نتایح آن هم مثبت بوده؛ علاوه براین باز چرخانی آب در بخش صنعت و شرب هم گام دیگری است که باید برداشته شود، از این آب دوباره می توان در بخش صنعت یا در کشاورزی استفاده کرد.
وی افزود: بخش خصوصی باید راه هایی که برای افزایش بهره وری وجود دارد را به کار بگیرد و بیش از گذشته پیش گام باشد؛ البته موفقیت های بسیاری در این زمینه به دست آمده است به صورتی که بهره وری آب ما از 4 سال بیش تاکنون 25 درصد رشد داشته است که نقش بخش خصوصی در این موضوع بسیار پررنگ است البته باتوجه اعتبارات دولتی و کمک فناوری های به این نقطه رسیده ایم.»
شریعتمدار همچنین با بیان اینکه اگر همه حرکت کنند هنوز امید برای خروج از بحران کنونی آب وجود دارد، می گوید:« تنها فرصت ما برای مدیریت بحران کنونی آب برنامه ششم است، اگر کاری در این دوره انجام دادیم به نتیجه خواهد رسید ولی بعد از آن دیگر امکان پذیر نخواهد بود.»
وی ادامه داد: اگرچه بسیاری از افراد در خصوص حل مسئله بحران آب ناامید هستند، اما معتقدیم می توان این مشکل را حل کرد و حل آن اراده می خواهد، تعادل بخشی منابع زیر زمینی، افزایش بهره وری، آبخیزداری، استفاده از آب باران، کاهش ضایعات و ... از جمله راه حل های حل بحران آب است.
شریعتمدار تصریح کرد: بهره وری در کشاورزی تنها راه نجات ممکن آب کشور است و بازچرخانی آب در مرحله بعد قرار دارد. در حال حاضر در سطح دنیا 20 میلیون هکتار مزارع آبی از طریق بازچرخانی آب آبیاری می شود این موضوع در کشور ما هم آغاز شده است.
وی گفت: تعادل بخشی منابع زیرزمینی را آغاز کردیم اما به کندی پیش می رود، در خصوص افزایش بهره وری می توان سطح زیر کشت چغندر قند را مثال زد، در سال گذشته رکورد تولید شکر در کشور شکسته شد.
شریعتمدار دیپلماسی آب را یکی دیگر از راه های حل بحران آب دانست و گفت : ما باید مسائل را با کشورهای همسایه حل کنیم در حال حاضر به این فکر افتاده ایم، همچنین باید به اقتصاد آب شامل بازار آب، آب مجازی و ... توجه کنیم.
وی افزود: از مسئولان کشاورزی درخواست داریم که به مسئله آب ورود پیدا کنند، در حال حاضر نیازمندترین موضوع کشور موضوع آب است.

Read 203 times
Last modified on چهارشنبه, 16 اسفند 1396 01:51

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.