تماس با ما : (+98)  0763   

استراتژی توسعه پایدار مناطق مرزی تنها راه مشکلات این مناطق است

  • Posted on:  چهارشنبه, 13 بهمن 775 00:00
  • Written by 


رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس گفت: حفظ و گسترش امنيت مرزها و مناطق مرزي دغدغه هميشگي کشورهايي است که داراي مرزهاي مشترک طولاني با همسايگان خود مي باشند.

به گزارش روابط عمومی اتاب بارزرگانی بندرعباس، محمدامین صباغی زاده  در هفدهمین نشست شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی ضمن تبریک به مناسبت میلاد دخت گرامی پیامبر اکرم حضرت فاطمه (س) اظهار داشت: در رویکرد جدید که برخاسته از مطالعات و پژوهشها در کشورهای مختلف است  استراتژی توسعه پایدار  مناطق مرزی به عنوان راه حل مشکل  معرفی شده است و در این رویکرد امنیت مناطق مرزی تحت تاثیر بهبود شرایط کسب و کار، درامدزایی و رفع فقر تامین می گردد.

وی افزود: نگاهی که به گذشته مردم ساکن در مناطق بندری استان نشان می‌دهد که یکی از مهمترین راه‌های کسب درآمد و ارتزاق مردم تجارت در سطحی محدود و با کشورهای همسایه بوده است.

صباغی زاده ادامه داد: امروزه با وضع قوانین و مقررات مختلف متاسفانه نحوه معشیت ساحل نشینان بصورت دقیق و روشن تعریف نشده است، مردمی که از گذشته بسیار دور کار و فعالیت خود را با بهره‌گیری از نعمت دریا انجام داده‌اند امروز با وضع موانع متعدد قانونی با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند.

وی یادآور شد: اگر محدودیت فصلی صید اجرا می‌شود که با توجه به سیاست های کلی شیلات برای حفظ یر باید اجرا شود در طرف مقابل چه کاری برای ساحل‌نشینان که مهمترین و تنهاترین منبع کسب روزی آن‌ها صید در ابعاد بسیار کوچک بوده است انجام داده‌ایم؟

رییس اتاق بازرگانی بندرعباس تاکید کرد:‌همچنین در قبال وضع قوانین و مقررات تجاری و ایجاد محدودیت‌های مختلف آیا برای ادامه زندگی پیله‌وران خرده پا در این مناطق فکری کرده ایم؟

وی بیان داشت: هدف اصلي تفكر حاكم بر قانون اساسي جمهوري اسلامي رعايت عدالت اجتماعي است  در طي اين سالها عليرغم اجراي سياستهاي اجرا شده از سوي مسئولين در جهت توسعه و عمران مناطق محروم اين سياستها به نتيجه مطلوب نرسيد. بنابراين جهت ساماندهي توسعه اين مناطق، اجراي درست و سنجيده عدالت اجتماعي، توجه به مناطق عقب مانده و چاره جويي براي مساله تمركز گرايي ایجاد فرصتهای مناسب برای توسعه اقتصاد مرزنشینان است.

این مسوول افزود:‌ یکی از ظرفیتهای بهبود معیشت مرد ساکن در مناطق مرزی تاسیس تعاونیهای مرزنشینان بوده است که متاسفانه در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارند.

وی اضافه کرد: استان هرمزگان دارای 53 تعاونی مرزنشین بوده که از این تعداد 27 تعاونی فعال و 260 تعاونی غیر فعال است.

Read 81 times Last modified on چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 01:33

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.