رونمایی از کتاب تاریخچه اتاق بازرگانی بندرعباس با حضور پیشکسوتان
رونمایی از کتاب تاریخچه اتاق بازرگانی بندرعباس با حضور پیشکسوتان
رونمایی از کتاب تاریخچه اتاق بازرگانی بندرعباس با حضور پیشکسوتان
تقدیر از دست اندرکاران و مولف کتاب تاریخچه اتاق بازرگانی بندرعباس
عکس دسته حمعی پیشکسوتان عرصه فرهنگ و اقتصاد
Super User

Super User


رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس گفت: حفظ و گسترش امنيت مرزها و مناطق مرزي دغدغه هميشگي کشورهايي است که داراي مرزهاي مشترک طولاني با همسايگان خود مي باشند.

به گزارش روابط عمومی اتاب بارزرگانی بندرعباس، محمدامین صباغی زاده  در هفدهمین نشست شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی ضمن تبریک به مناسبت میلاد دخت گرامی پیامبر اکرم حضرت فاطمه (س) اظهار داشت: در رویکرد جدید که برخاسته از مطالعات و پژوهشها در کشورهای مختلف است  استراتژی توسعه پایدار  مناطق مرزی به عنوان راه حل مشکل  معرفی شده است و در این رویکرد امنیت مناطق مرزی تحت تاثیر بهبود شرایط کسب و کار، درامدزایی و رفع فقر تامین می گردد.

وی افزود: نگاهی که به گذشته مردم ساکن در مناطق بندری استان نشان می‌دهد که یکی از مهمترین راه‌های کسب درآمد و ارتزاق مردم تجارت در سطحی محدود و با کشورهای همسایه بوده است.

صباغی زاده ادامه داد: امروزه با وضع قوانین و مقررات مختلف متاسفانه نحوه معشیت ساحل نشینان بصورت دقیق و روشن تعریف نشده است، مردمی که از گذشته بسیار دور کار و فعالیت خود را با بهره‌گیری از نعمت دریا انجام داده‌اند امروز با وضع موانع متعدد قانونی با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند.

وی یادآور شد: اگر محدودیت فصلی صید اجرا می‌شود که با توجه به سیاست های کلی شیلات برای حفظ یر باید اجرا شود در طرف مقابل چه کاری برای ساحل‌نشینان که مهمترین و تنهاترین منبع کسب روزی آن‌ها صید در ابعاد بسیار کوچک بوده است انجام داده‌ایم؟

رییس اتاق بازرگانی بندرعباس تاکید کرد:‌همچنین در قبال وضع قوانین و مقررات تجاری و ایجاد محدودیت‌های مختلف آیا برای ادامه زندگی پیله‌وران خرده پا در این مناطق فکری کرده ایم؟

وی بیان داشت: هدف اصلي تفكر حاكم بر قانون اساسي جمهوري اسلامي رعايت عدالت اجتماعي است  در طي اين سالها عليرغم اجراي سياستهاي اجرا شده از سوي مسئولين در جهت توسعه و عمران مناطق محروم اين سياستها به نتيجه مطلوب نرسيد. بنابراين جهت ساماندهي توسعه اين مناطق، اجراي درست و سنجيده عدالت اجتماعي، توجه به مناطق عقب مانده و چاره جويي براي مساله تمركز گرايي ایجاد فرصتهای مناسب برای توسعه اقتصاد مرزنشینان است.

این مسوول افزود:‌ یکی از ظرفیتهای بهبود معیشت مرد ساکن در مناطق مرزی تاسیس تعاونیهای مرزنشینان بوده است که متاسفانه در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارند.

وی اضافه کرد: استان هرمزگان دارای 53 تعاونی مرزنشین بوده که از این تعداد 27 تعاونی فعال و 260 تعاونی غیر فعال است.

Tagged under

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس گفت: زندگی هر موجود زنده ای به آب وابسته است و آب مایه پایداری محیط زیست و موتور رشد اقتصاد است.به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس محمدامین صباغی زاده در همایش روز ملی آب در استان هرمزگان

Tagged under

ریاست کمیسیون آب و سرپرست مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران گفت: ما مشکلات آبی کشورمان را در ‍پنجاه گذشته حل نکرده ایم. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی بندرعباس، سیدمحمدحسین شریعتمدار در همایش بزرگداشت روز ملی آب در استان هرمزگان اظهار داشت: بحران کنونی آب در کشور فوق العاده جدی است.

Tagged under

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس گفت:  کارنه تیر انقلابی در بحث حمل و نقل بین المللی است از این رو باید تلاش شود که قوانین یکسان سازی شده و سرعت به عنوان مولفه نخست مورد توجه قرار گیرد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس، محمدامین صباغی زاده در نشست تحولات حمل و نقلی و گمرکی در منطقه که با حضور مقامات کشوری و استانی در هتل همای بندرعباس برگزار شد، اظهار داشت: استان هرمزگان به لحاظ موقعیتی که دارد دروازه اقتصادی کشور نام گرفته است و با توجه به میزان مراودات تجاری به حق این نام برازنده اوست.

 وی با بیان اینکه 60 درصد از سهم واردات و صادرات از استان انجام می شود، افزود: شاید تحریم تنها بخشی از اقتصاد ما را تحت تاثیر خود قرار دهد اما بخشی اعظمی از تجارت متاثر از قوانینی است که در گلوگاه های اقتصادی ما وضع شده است . رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس تاکید کرد: وجود قوانین دست و پاگیر و سنگین اداری و معطلی کالا و تجار و زمانی که در این بین از دست می رود ضررهای غیرقابل تصوری را بر بدنه اقتصادی کشور وارد می سازد.

صباغی زاده اضافه کرد: بندرعباس باید بیشتر از گذشته به رویه های حمل و نقلی توجه نشان دهد و مبحث کارنه تیر قطعا می تواند ساماندهی عظیمی در بحث های حمل و نقلی به وجود آورد وی با بیان اینکه كارنه تیر (TIR carnet) سندی است گمركی كه برای ترانزیت بین المللی كالا در چارچوب كنوانسیون تیر(TIR) در كشور مبدا صادر می شود و به موجب آن كالا در وسیله نقلیه جاده ای به طور پلمپ شده از خاك كشورهای بین راه عبور می كند و تا مقصد نیازی به انجام تشریفات گمركی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی این كشورها طبق قوانین داخلی آنها نخواهد بود، اضافه کرد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به عنوان موسسه صادرکننده و ضامن کارنه تیر مشخص شده است.

صباغی زاده تاکید کرد: تزانزیت برای کشور مهم نقشی حیاتی دارد و مسئولان باید تلاش کننده که ترانزیت را روان سازی کرده و مراحل سخت اداری را به حداقل برسانند.

وی در پایان تاکید کرد: نگاه ما بخش خصوصی به ترانزیت است چرا ک برای کشور ما به عنوان یک کارنامه محسوب می شود.

Tagged under