loading

ایفنوگرافیک شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت- فصل تابستان ١۴٠١


در فصل تابستان ١۴٠١، شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت ٧۵٠,٩ می­باشد که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٢.٣ درصد کاهش، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٣٠.١ درصد افزایش و در چهارفصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۴٠.۴ درصد افزایش داشته است.

 

شاخص قیمت کل

 

در فصل تابستان ١۴٠١، شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت ٧۵٠,٩ می­باشد که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٢.٣ درصد کاهش، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)  ٣٠.١ درصد افزایش و در چهارفصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۴٠.۴ درصد افزایش داشته است.

 

کاهش تورم فصلی

 

در فصل تابستان ١۴٠١، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٢,٣- درصد می­باشد که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (١٢.۵ درصد)، ١۴.٨ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل تابستان ١۴٠١ نسبت به فصل قبل، ٢.٣ درصد کاهش دارد. در این فصل بیش­ترین تورم فصلی با ٢٣.٢ درصد مربوط به گروه ” ساخت محصولات دارویی، مواد شیمیایی مورد استفاده در داروسازی و محصولات دارویی گیاهی” و کم­ترین تورم فصلی با ١.٧ درصد مربوط به گروه “ساخت منسوجات” می­باشد. در این فصل شاخص گروه­های “ساخت کُک و فراورده‌های حاصل از پالایش نفت”  و “ساخت فلزات پایه” با  ٩.۶ درصد و گروه  “ساخت مواد شیمیایی و فراورده­های شیمیایی” با ٣.٧ درصد با کاهش مواجه بوده­‌اند.

 

کاهش تورم نقطه به نقطه

 

در فصل تابستان ١۴٠١، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٣٠,١ درصد می­‌باشد که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۴۶.٣ درصد)، ١۶.٢ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل تابستان ١۴٠١ نسبت به فصل مشابه سال قبل، ٣٠.١ درصد افزایش دارد. در این فصل بیش­ترین تورم نقطه به نقطه با ٨٠.٧ درصد مربوط به گروه “ساخت مواد غذایی” و کم­ترین تورم نقطه به نقطه با ١٧.٢ درصد مربوط به گروه “ساخت محصولات رایانه­ای، الکترونیکی و نوری” می­باشد. در این فصل تورم نقطه به نقطه گروه “ساخت فلزات پایه” ١.٠- درصد بوده است.

 

کاهش تورم سالانه

 

در فصل تابستان١۴٠١، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در چهار فصل منتهی به این فصل نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴٠,۴ درصد می­باشد که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۴٨.٠ درصد)، ٧.۶ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در چهار فصل منتهی به تابستان ١۴٠١ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴٠.۴ درصد افزایش دارد. در این فصل بیش­ترین تورم سالانه با ٧١.٢ درصد مربوط به گروه” ساخت محصولات غذایی ” و کم­ترین تورم سالانه با ٢١.٢ درصد مربوط به گروه “ساخت محصولات رایانه‌ای، الکترونیکی و نوری” می­‌باشد.

 

 

فایل ضمیمه

لینک کوتاه مطلب:https://bndccim.com/?p=11670

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.