loading

خرمای شاهانی


خرمای شاهانی یکی از معروف ترین انواع خرمای تولیدی در ایران است.

به دلیل محبوبیت خرمای ایران در جهان و همچنین کیفیت بالای خرمای شاهانی ، باعث شده این خرما در جهان طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد .

سهم زیادی از خرمای صادراتی از ایران را همین خرمای شاهانی تشکیل می دهد .

خرمای شاهانی نیز یکی از خرماهای لوکس صادراتی می باشد و مشتریان خارجی بسیاری دارد.

خرمای شاهانی از جمله انواع خرمای تر است که درجه یک محسوب می‌شود و طرفداران زیادی دارد. این نوع خرما بافت نرم و مرطوبی دارد و از آن برای تهیه‌ی انواع شیره خرما استفاده می‌شود. هم چنین بسیار خوش رنگ است. نام های دیگر این خرما که شاید شنیده باشید عبارت اند از شاوانی ، شونی و خورک

این خرما هم به صورت خشک و هم به صورت تر برداشت می‌شود و از نظر شکل و ظاهر با ارقام دیگر خرما متفاوت است. از نظر ظاهری نیز شکل این درخت نخل با سایر ارقام نخل تفاوت دارد.

میوه آن کشیده و دارای نوکی باریک است و رنگ آن قهوه‌ای روشن می‌باشد. خرمای شاهانی نام‌های متفاوتی دارد در میناب شاونی، در فسا ، جهرم و فیروزآباد، شُونی و در حاجی‌آباد بندرعباس به نام شانی نامیده شده است. قدمت کاشت این نوع خرما در جهرم دست کم به قرن دهم قمری و اوایل دوره صفویه می‌رسد. خرمای شاهانی یکی از مهمترین و فراوان‌ترین ارقام خرمای فارس است که حدود ۹۵ درصد از نخل‌های جهرم را شامل می‌شود.

این نوع خرما جزء خرماهای نرم است، اما به صورت خشک هم برداشت می‌شود و به علت شیرینی زیاد و خوش‌رنگی خرمای آن، مصرف داخلی فراون دارد. خارک این رقم نیز شیرین است و مقداری از محصول شاهانی به صورت خارَک به مصرف می‌رسد.

لینک کوتاه مطلب:https://bndccim.com/?p=3891

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.