loading

خرمای پیارم


خرمای پیارم به انگلیسی Piarom Dates  گران ترین خرمای ایران محسوب می‌شود و ثبت جهانی شده و به عنوان مرغوب ترین خرمای جهان شناخته می شود.

پوست نازک خرمای پیارم به رنگ قهوه‌ای تیره و با توجه به اینکه گوشت و پوست خرما کاملاً به یکدیگر چسبیده‌ است، ظاهری زیبا و مطلوب به این نوع از خرما داده است .

با توجه به اینکه عمده قند موجود در آن از نوع فروکتوز می‌باشد به راحتی و سرعت در سوخت‌ وساز بدن استفاده شده و کسانی که یک بار این خرما را مصرف کرده‌اند به خاطر طعم بسیار لذیذ و ظاهر مطلوب و سایر خواص غذایی آن معمولاً مصرف کننده دائمی این خرما می‌شوند.

خرمای پیارم سرشار از مواد قندی، پروتیینی و سایر مواد معدنی بوده و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و به دلیل تحمل زیاد نخل خرمای پیارم در برابر شوری، در سطح وسیعی از باغات شهرستان حاجی آباد کشت میشود.

این خرما از نوع خرماهای نیمه خشک و دیررس است که به راحتی و سرعت در متابولیسم بدن استفاده شده و به عنوان قند مجاز مصرفی توسط افراد مبتلا به دیابت بسیار مناسب است. این خرما عموما در استان هرمزگان به عمل می آید.

۶۰ درصد محصول برداشت شده به کشور‌های اروپایی، آمریکا، آسیای میانه، استرالیا و کانادا فرستاده می‌شود.


خرمای پیارم به علت خشک و قابل نگهداری در مدت طولانی طرفداران زیادی دارد.

شهرستان حاجی آباد به علت داشتن آب و هوای گرم و خشک مهمترین منطقه کشت پیارم در کشور است و مناطق تزرج، شهدادی و بخش مرکزی از مهمترین مناطق کشت خرمای پیارم در شهرستان حاجی آباد است.

در رتبه بندی جهانی صادرات خرما، ایران با صادرات خرما سالانه به میزان بیش از ۴۰۰ هزار تن در رتبه  سوم صادرات خرما در جهان قرار گرفته است.

اندازه خرما پیارم متوسط رو به درشت با رنگ قهوه ای است و به عنوان میان وعده مصرف می شود، رطوبت خرما پیارم در حدود ۱۵% و در دسته ی خرماهای نیمه خشک، دارای پوسته نازک چروکیده می باشد. خرما پیارم  برای افراد دیابتی بسار مناسب است.

لینک کوتاه مطلب:https://bndccim.com/?p=3882

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.