loading

رویکردهای خلق استراتژی


کتاب رویکردهای خلق استراتژی نوشته‌ی هوشنگ نظامی وند چگینی، تعاریف مختلفی از استراتژی را ارائه کرده و انواع آن را نیز معرفی می‌کند. این اثر تمام آن چیزی را که برای طراحی یک استراتژی موفق در مدیریت یا کسب و کارتان نیاز دارید، در اختیارتان قرار می‌دهد.

درباره‌ی کتاب رویکردهای خلق استراتژی:

شناخت دیدگاه‌های خلق استراتژی نیازمند تعریف درستی از استراتژی است. دانشمندان بسیاری هستند که این عبارت را تعریف کرده و سعی داشته‌اند تا قاعده معینی برای تعیین و اجرای آن ارائه دهند. هدف کتاب رویکردهای خلق استراتژی (Strategy Creation Approaches) مروری کامل بر تمامی منابع علمی مرتبط با استراتژی نیست، چرا که این امر مستلزم زمان زیادی است. اما این کتاب در حد یک فصل به مهم‌ترین موضوعات مربوط به شناخت استراتژی می‌‌پردازد و تلاش کرده تا علاوه بر اینکه تعاریف مختلف استراتژی را ارائه دهد، انواع آن را نیز معرفی کند. این امر به دسته‌بندی معیارهای استراتژی کمک می‌کند.

این فصل ملاک‌هایی را که پژوهشگران برای دسته‌بندی استراتژی‌ها شناخته‌اند، بررسی می‌کند. به نظر می‌آید که همچنان می‌توان با تعریف معیارهای جدید، گروه‌بندی‌های جدیدی را نیز ارائه نمود. بعد از اینکه استراتژی‌های سازمان گروه‌بندی شد، باید سعی شود تا پایه‌ی شناسایی هر کدام بررسی شود. از این رو بعد از شناخت خواستگاه استراتژی‌های تعیین شده، می‌شود رویکردهای گوناگونی برای شناخت استراتژی‌ها معرفی کرد.

بخش دیگری از این فصل علاوه بر اینکه رویکردهای خلق استراتژی را بررسی می‌کند، رابطه آن‌ها را نیز با متغیرهای محیطی و سازمانی تحلیل می‌کند. تلاش‌هایی که در زمان‌ها و مکان‌های مختلف به عمل آمده است، رویکردهای مختلفی در خلق استراتژی را معرفی کرده‌اند که ممکن است بعضاً به راحتی قابل طبقه‌بندی و معرفی سیستماتیک نباشند. اکثر پژوهشگران مدیریت بر روی روش‌هایی تمرکز کرده‌اند که کمی، منطقی یا مبتنی بر تحلیل اطلاعات بوده‌اند و در این میان عده‌ای نیز کوشش کرده‌اند تا از دیدگاه‌هایی برای خلق استراتژی حمایت کنند که طبیعی یا تفسیری باشند.

کتاب رویکردهای خلق استراتژی مناسب چه کسانی است؟

خواندن این اثر برای تمام رهبران و مدیران سازمان مفید و سودمند است.

در بخشی از کتاب رویکردهای خلق استراتژی می‌خوانیم:

ویتینگتون علی رغم تعریف رویکرد فرآیندی که یک روش مبتنی بر توان روانشناختی مدیران در خلق استراتژی است، رویکرد کارآفرینانه را معرفی نکرده است. کارآفرینان جسور، شجاع، خلاق و دارای ایده در برابر تغییرات محیطی جایی در تحلیل ویتینگتون ندارند. او معتقد است برای شرکت‌های خانوادگی می‌توان از رویکرد سیستمی بهره گرفت، اما روشن است این نوع از شرکت‌ها عموما توسط یک رهبر کارآفرین اداره می‌شوند. اگرچه کارآفرینان از میان متغیرهای محیطی تعداد معدودی را مناسب با دیدگاه روانشناختی خود انتخاب و تحلیل می‌کنند، اما آن‌ها دارای دیدگاه سیستمی هستند و در برخی از موارد تمامی جوانب تصمیمات کلیدی خود را ارزیابی می‌کنند.

یکی از تمایزات تحقیقات مینتزبرگ نسبت به سایر اندیشمندان معرفی نمونه‌هایی از سازمان‌ها است که ویژگی‌هایی متناسب با رویکردهای معرفی شده دارند و این مهم در کار سایر محققان دیده نمی‌شود. ویتینگتون در کتاب خود رویکردهای چهارگانه را شناسایی و معرفی کرده است و این شناخت از تحلیل دیدگاه‌ها و سیر تاریخی تکوین استراتژی حاصل شده است. برای اجرای یک تحقیق مشابه متدولوژی مناسبی معرفی نشده است و نمی‌توان با استناد به یافته‌های او رویکردهای خلق استراتژی را در سایر شرکت‌ها تحلیل و شناسایی نمود.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار

فصل اول: استراتژی چیست؟

فصل دوم: رویکردهای خلق استراتژی

فصل سوم: رویکرد تیم استراتژیک

فصل چهارم: رویکرد کارآفرینانه

فصل پنجم: رویکرد رسمی

فصل ششم: رویکرد تلفیقی

فصل هفتم: تحلیل نظریه عمومی خلق استراتژی

پیوست‌ها و ضمائم

منابع و ماخذ

لینک کوتاه مطلب:https://bndccim.com/?p=10111

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *