loading

نارنگی سیاهو


نارنگی سیاهو با دارا بودن ژنیتیکی مناسب و شرایط آب و هوایی آن منطقه و استفاده نکردن از کود شیمیایی آن را تبدیل به نارنگی عام پسند کرده که شهرت آن فرا ملی بوده و در جهان طرفداران زیادی دارد.

دهستان سیاهو منطقه ای بکر و خوش آب و هوا در دامنه رشته کوه های زاگرس دارای آب و هوای مطلوب و ییلاقی بوده و شامل دشت های سر سبز و باغستان های پر ثمر است؛ به دلیل فراوانی آب در این  روستا بازار کشاورزی از سالیان کهن در آن داغ بوده است.

اکثر روستاهای سیاهو منطقه ای بکر برای تولید مرکبات، انبه و خرما بوده که در این میان نارنگی پفکی آن به دلیل طعم بی نظیرش از شهرت جهانی بر خوردار است.

روستای سیاهو با دارا بودن مناطق کوهستانی و مناظر طبیعی مثل غار نمک، باغ های نارنگی، آب و هوای مطلوب، رودخانه جاماش و…. منطقه ای بکر به شمار می رود که روزانه گردشگران زیادی برای گذراندن اوقاتی سر شار از خوشی به این منطقه سفر می کنند اما این روزها با گذر از روستاهای این منطقه شاهد وجود درختان فراوانی هستیم که در زیر ثمر میوه نارنگی قرار دارد.

درگز، سیخوران، تل سورو، خرسین، زاکین و سغ از جمله روستاهای سیاهو بوده که نارنگی های مرغوب در آن کشت می شود؛ فصل برداشت نارنگی سیاهو از اوخر پاییز شروع  می شود و تا پایان اسفند ماه در این روستا ادامه دارد.

نارنگی سیاهو با دارا بودن ژنیتیکی مناسب و شرایط آب و هوایی منطقه سیاهو و استفاده نکردن از کود شیمیایی آن را تبدیل به نارنگی عام پسند کرده که شهرت این نارنگی فرا ملی بوده و در جهان طرفداران زیادی دارد.

منطقه سیاه که بیش از ۴۰۰ سال پرورش دهنده نارنگی هاب مرغوب بوده بومیان این منطقه از این فرصت بهره جسته و دشت های حاصل خیز خود را زیر کشت نارنگی قرار داده اند و با عزم خود توانسته اند نارنگی سیاهو را در سال ۱۳۹۵ به ثبت ملی برسانند.

نارنگی خاصیت های فراوانی دارد و در زیبایی پوست و مو موثر بوده همچنین مفرح قلب، رافع خفقان، صفرا بر و فرونشاننده لهیب معده و کبد،مسکن اعصاب و دوایی برای هر دردی به شمار می رود؛ و این میوه زمستانی منبع غنی بتاکاروتن و ویتامین آ بوده و برای پیشگیری از سرطان مفید است.

دهستان سیاهو منطقه کوهستانی و گردشگری در ۶۵ کیلومتری بندرعباس قرار دارد که به علت آب و هوای خاص، انواع محصولات گرمسیری و سردسیری مانند گردو، انار، انگور، زردالو، سیب، انبه، نخل، نارنگی و مرکبات را می توان درکنار هم دید که کاشته شده اند.
سطح زیر کشت باغ‌های نارنگی پفکی سیاهو ۲ هزار هکتار است واز آنجایی که این محصول شهره ملی وجهانی دارد همه ساله یک سوم آن در بسته بندی های مخصوص به کشور‌های اروپایی، حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه صادر می‌ شود.
وسعت باغهای زیر کشت نارنگی درهرمزگان ۷ هزار و ۳۰۰ هکتار است که سالانه ۶۲ هزار تن محصول از آنها برداشت می‌ شود.

 

لینک کوتاه مطلب:https://bndccim.com/?p=3877

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.