loading

گزارش شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوارهای شهری – زمستان ١۴٠٠


در این فصل استان یزد با ٨,۶ درصد بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ١.۵درصد کمترین نرخ تورم فصلی را در بین استانهای کشور داشته اند.

 

در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، یکی از بخش های مهم بخش مسکن است. که شامل زیر بخش‌های “اجاره بهای واحدهای مسکونی” و “خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی” (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ‌کاری، برق کاری، نصب ایزوگام و…) می‌باشد.

 

در فصل زمستان ١۴٠٠، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ٢٧٩,٧ رسید که نسبت به فصل قبل  ۶.۴ درصد افزایش داشته است. در این فصل استان یزد با ٨.۶ درصد بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ١.۵درصد، کمترین نرخ تورم فصلی را در بین استان‌های کشور داشته اند. درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل زمستان١۴٠٠، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ٢٨.١ درصد است که نسبت به فصل پاییز  ١۴٠٠ (٢۵.٧ درصد)، ٢.۴ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. در این فصل بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه با ۴٠.٠ درصد مربوط به استان لرستان و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه با ١١.٨ درصد، مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. به عبارتی در فصل زمستان١۴٠٠ ، خانوارهای استان لرستان به طور متوسط ١١.٩ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان، به‌طور متوسط ١۶.٣ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

 

نرخ تورم اجاره بها در چهار فصل منتهی به فصل زمستان١۴٠٠ ، برابر ٢۶,٩ درصد است، که استان لرستان با ٣٧.۴ درصد، بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ١٢.٨ درصد، کمترین نرخ تورم اجاره بها را داشته اند.

همچنین در فصل زمستان ١۴٠٠، متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، برابر با ۵٠,٩ درصد بوده است.

فایل ضمیمه

لینک کوتاه مطلب:https://bndccim.com/?p=9927

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *