loading

اینفوگرافیک طرح شاخص مدیران خرید (PMI) – مهر۱۴۰۲


شامخ ترکیبی کل اقتصاد- دوره چهل و نهم
 شاخص ترکیبی مدیران خرید برای کل اقتصاد ایران در مهر ماه ۵۴.۱۵ گزارش شده است.
 شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۴۷.۱۰) کمترین مقدار سه ماهه خود را از مرداد ماه را به ثبت رسانده‌است و این شاخص در هر سه بخش اقتصادی با کاهش روبرو بوده ‌است.
 شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز در مهرماه (۷۲.۲۵) بیشترین مقدار سه ماهه اخیر و شاخص قیمت محصولات تولید شده یا خدمات ارائه شده نیز با ثبت عدد ۵۹.۹۶ بیشترین افزایش را طی ۵ ماه اخیر از خرداد ماه به ثبت رسانده‌است.
 شاخص میزان صادرات کالا و خدمات (۴۹.۰) برای چهارمین ماه متوالی در رکود است، اگرچه شدت کاهش به میزان جزیی کمتر از شهریور بوده‌است.
شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی (۴۹.۵۶) برای سومین ماه پیاپی کمتر از ۵۰ گزارش شده‌است.
علیرغم اینکه شاخص کل و صنعت در مهرماه افزایشی و بیشتر از ۵۰ ثبت شده که نشان از رونق فعالیت‌های اقتصادی نسبت به ماه قبل است ولیکن در مجموع، بر اساس اطلاعات بدست آمده بر اساس شامخ کل اقتصاد و صنعت در ماه مهر ۱۴۰۲، می‌توان گفت که در شرایط فعلی، علاوه بر مشکل کمبود نقدینگی و تأمین ارز و تسهیلات بانکی که باعث کمبود مواد اولیه و پیمان سپاری ارزی که باعث کاهش صادرات بخش تولید شده‌است، استمرار مشکلات مربوط به اتخاذ قوانین مخل ناگهانی و غیرکارشناسی از سوی گمرک، وزارت صمت و بورس کالا موجب مشکلاتی جدی برای فعالیت تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها شده است.
شامخ صنعت-دوره شصت و یکم
 شاخص مدیران خرید صنعت در مهرماه (۵۳.۱۱) نسبت به ماه قبل بهبود داشته و بیشترین مقدار چهار ماهه اخیر را از تیر ماه به ثبت رسانده‌است، هرچند برخی از رشته فعالیت‌ها با کاهش شاخص مدیران خرید صنعت و رکود تقاضا، روبرو بوده‌اند.
 شاخص موجودی مواد اولیه خریداری شده (۴۵.۸۱)برای چهارمین ماه پیاپی کاهشی است و سرعت کاهش شاخص بیشترین مقدار هشت ماه اخیر (به جز فروردین ماه) را به ثبت رسانده‌است.
 شاخص میزان صادرات کالا و خدمات (۴۹.۷۲)برای چهارمین ماه پیاپی کمتر از ۵۰ ثبت شده‌است اگرچه سرعت کاهش آن در مقایسه با ماه‌های قبل کمتر است.
 شاخص میزان فروش محصولات (۴۸.۹۰)همچنان برای چهارمین ماه پیاپی کاهشی است، هرچند شدت کاهش آن در مقایسه با شهریور ماه کمتر است.
 شاخص موجودی محصول (انبار) (۵۸.۱۹) مانند ماه قبل افزایشی بوده دومین بیشترین مقدار خود را در سری ۶۱ ماهه به ثبت رسانده‌‌است.

 

فایل ضمیمه

لینک کوتاه مطلب:https://bndccim.com/?p=15096

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *