loading

توسعه اقتصادی زنجیره های مبتنی بر اقتصاد دریاپایه


هفتاد و هشتمین نشست شورای گفتگو با دستور کار تسریع در زیرساخت های توسعه سواحل مکران با رویکرد استفاده مشترک بومیان کلید خورد تا علاوه بر رونق اقتصادی این منطقه پیوند و همیستگی ملی، امنیت پایدار و رفاه و آسایش برای مردم این مناطق بیشتر فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی هرمزگان، در بحث حمایت از اقتصاد دریا پایه با درک ضرورت های بهره گیری از ظرفیت های نهفته در دریای خلیج فارس و دریای عمان، بهره مندی از پیشینه ۱۳۸ ساله تجارت و دریانوردی و از همه مهم تر تحقق منویات، دغدغه ها و متعاقب آن سیاست های کلی توسعه اقتصاد دریامحور مقام معظم رهبری، و برگزاری نشست های  بین المللی اقتصاد دریاپایه زمینه سازی توسعه مولفه های اقتصادی در حوزه دریا و صنایع دریا محور در جنوب کشور را ایجاد کرده است.

همچنین باید این مساله را مد نظر قرار داد که با توجه به سیاست کلان نظام در توسعه منطقه ای مجاورت دریا بر پایه اقتصاد دریا محور جلبک و عرصه تولید و توسعه جلبک به عنوان یک الزام ضروری باید مد نظر قرارگیرد.

جلبک و تو سعه زنجیره آن با هدف گسترش زنجیره محصولات مشتق شده از جلبک و نیز توسعه پتانسیل های مرتبط با زنجیره ارزش جلبک در حوزه پزشکی، آرایشی بهداشتی، و نیز غذایی به موازات توسعه سایر صنایع دریا محور مانند آبزیان و میگو به دلیل پتانسیل های نهفته آنها باعث ایجاد فرصت ها سرمایه گذاری و نیز زمینه های شغلی مناسب در مناطق مرزی و حاشیه ای خلیج فارس خواهد شد که در جهت توسعه امنیت اقتصادی و اجتماعی منطقه تاثیر گذار می باشد. از جمله مهمترین مصوبات این نشست به موضوع واگذاری اختیارات بررسی کارشناسی و تصمیم گیری در حوزه صدور مجوزها به استان و نیز ایجاد زمینه گسترش کشت و تولید سویه های غیر بومی تجاری جلبک در منطقه و همچنین گسترش زیرساخت های علمی و آزمایشگاهی از دیگر مباحث مورد بحث دراین حوزه می باشد.

 

 

 

 

 

 

لینک کوتاه مطلب:https://bndccim.com/?p=16052

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *